Stranice

субота, 16. април 2016.

Reka Tara, suza Evrope

Reka Tara (“Suza Evrope”), je reka u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Nastaje na ušću reka Opasnice i Veruše ispod planine Komovi, delu Dinarskih planina u Crnoj Gori. Ukupne je dužine 144km, od kojih se 104km nalazi u Crnoj Gori, dok se ostalih 40km nalazi u Bosni i Hercegovini. Takodje čini i prirodnu granicu izmedju ove dve zemlje na nekoliko mesta. Reka Tara teče sa juga pravcem sever-severozapad i sastaje se sa rekom Pivom u Bosni i Hercegovini izmedju sela Šćepan Polje (Crna Gora) i Hum (Bosna i Hercegovina) gde formira reku Drinu (Drina je deo vodotoka Dunava).
Reka Tara je svojim tokom prokopala kanjon.,koji je najduži kanjon u Crnoj Gori i Evropi, a drugi po dužini u svetu, odmah posle Grand Kanjona(Grand Canyon) reke Kolorado. Dugačak je 96 kilometara I dubine do 1300m. Kanjon je pod zaštitom UNESCO-a kao deo Nacionalnog parka Durmitor.
Rafting je veoma popularan na Reci Tari.
Rafting avantura u gornjem delu kanjona kreće sa Splavista, gde počinje avantura 100km duga, kroz najlepši i najuzbudljiviji deo kanjona. Već na samom početku vide se vodopadi Ljutice a, zatim i monumentalni most na Đurđevića Tari, visok 165 metara. Most se nalazi na raskršću izmedju Mojkovca, Žabljaka i Pljevalja i poznat je po jednoj od najvećih atrakcija tokom leta ZIP LINE-u( najveći ZIP LINE u Evropi). Potom nailazimo na stari Rimski put. Prolaz kroz bukove:.Funjički I Bijele ploče će vas naterati da shvatite kako, do tog trenutka mirna, reka Tara postaje prava divlja lepotica.Dalje nailazimo na Mušova vrela, gde je kanjon najdublji (1100 metara). Na podnožju planinskog vrha stoji vidikovac Ćurevac (1650 m), koji se uzdiže iznad Tare kao njen večni čuvar i jedan od najlepših vidikovaca na planini Durmitor.Ispod vidikovca se prolazi pored reke Drage, jedne od pritoka reke Tare I Radovan Luke- kampa Nacionalnog parka Durmitor. Slede: Tepački bukovi,kanjon Sušice,Bailovića šige(vrelo, čija se voda sa visine od 30m sliva u Taru), Brstanovički bukovi… Rafting na Tari se završava kod Šćepan Polja.
Za jednodnevne rafting ture, u donjem delu kanjona,od Brštanovice do Šćepan Polja dužine od 18km potrebno je 2-3 sata, Posebno popularan i atraktivan je deo od par kilometara reke Drine..
U maju 2009 je na reci Tari održano je Svetsko prvenstvo u raftingu( WORLD RAFTING CHAMPIONSHIP 2009).



BEOGRADSKI SAJAM TURIZMA 2016

Na ovogodišnjem 38. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, pod sloganom „Gde još niste bili“, učestvovalo je preko 1170 izlagača iz 53 zemlje.
Sajam je održan od 18 do 21. februara
Turistička organizacija opštine Foča i ove godine predstavila je turističku ponudu na štandu Turističke organizacije Republike Srpske i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.
U okviru TO Foča, predstavio se i Rafting kamp DMD.
Najviše interesovanja  vezano za turističku ponudu opštine Foča posjetioci su pokazali  za rafting i planinarske ture kao i kompletnu ponudu Nacionalnog parka „Sutjeska“.
Akcenat ovogodišnje ponude iz Republike Srpske stavljen je na avanturistički turizam – rafting, planinarenje, paraglajding, eko – etno ponudu, banjske centre, nacionalne parkove kao i ponudu zimskih turističkih sadržaja.
Na štandu TORS-a turističku ponudu predstavio je veliki broj lokalnih turističkih organizacija kao i privrednih subjekata koji se bave pružanjem usluga u turizmu.U okviru nastupa na sajmu upriličen je i bogat kulturno – umetnički program, promocije i gastro prezentacije.

понедељак, 7. март 2016.

10 SAVETA ZA BEZBEDAN RAFTING

1. Izaberite kvalitetan rafting kamp sa vrhunskim skiperima i kvalitetnom opremom.
Opremu za rafting dobijate u samom kampu. Pri izboru opreme slobodno postavljajte pitanja. Pitajte skipere koliko su dugo u poslu, koliko dugo saradjuju sa kampom. Ovo će Vam dati pravu sliku sa kim saradjujete i kome poveravate svoju bezbednost.
2. Prsluk za spasavanje, uvek nosite, bez obzira koliko mislite da ste dobar plivač.
Iako nosite prsluk za spasavanje, ne znači da ste 100% zaštićeni. Isti, znatno povećava vašu bezbednost. Prsluk se mora nositi ispravno. Sve kopče moraju biti zakopčane, prsluk mora da prijanja uz vaše telo. Trebalo bi da vam bude komotan da možete nesmetano da dišete ali opet ne toliko komotan da može da vam se skine preko glave. Ukoliko niste sigurni u izbor prsluka, slobodno se obratite nekom od skipera.
3. Osećajte se sigurno i udobno. Nosite zaštitnu opremu.
Uvek nosite kacigu, bez obzira na nivo težine spusta čiji ste deo. Pođite od sebe, da li biste pustili svoje dete da vozi bicikl ili rolere bez kacige? Kaciga glavu čuva.
4. Postarajte se da imate pravu odeću za taj dan.
U rano proleće, voda može biti vrlo hladna. Nošenje mokrog odela od neoprena, prsluka i odgovarajuće rečne obuće, može spust učiniti mnogo komfornijim, dozvoljavajući vam da maksimalno uživate u spustu. Bolji kampovi poseduju ovu opremu koju vam daju pre početka spusta. Pre nego što izaberete i platite aranžman,proverite da li kamp ima ovu opremu. Kvalitetni kampovi ovu opremu uračunavaju u cenu i ništa dodatno ne naplaćuju. Sa druge strane, ukoliko je dan topao, nosite odgovarajuću kremu za sunce i naočare sa UV zaštitom. Zapamtite, opekotine od sunca se lakše dobijaju na nadmorskim visinama. Opekotine od sunca i hipoterija kvare zabavu.
5. Držite veslo ispravno.
Pravilno držanje vesla je jako bitno zbog bezbednosti. Jedna ruka treba biti na osnovi vesla, druga UVEK na vrhu vesla, na kraju pregiba preko “T” drške. “T” drška je napravljena od ojačane plastike. Držeći ruku preko “T” drške uvek kontrolišete veslo.
6. Ostanite u čamcu!
DSC_4187Ovo zvuči kao zdrav razum, ali može da se desi. Jednog momenta ste u čamcu, drugog plivate pored njega. Kada splavarite, obraćajte pažnju i vodite računa o stenama koje se nalaze nizvodno. Ukoliko nekim slučajem ispadnete iz čamca, najbitnije je da NE PANIČITE. U većini slučajeva kada neko ispadne iz čamca u vodu, izroni odmah pored čamca. Uhvatite se za čamac da ne bi otplutali dalje od njega. Ukoliko ste malo dalje od čamca doplivajte do njega. Ukoliko isplivate dalje od čamca, potražite druge opcije za spasavanje, druge čamce ili obalu reke. Vaš skiper će vam pričati o ovome tokom uvodne obuke pre početka spusta.
7. Poznavanje ispravnih tehnika plivanja.
Kada se nadjete u vodi, bez obzira da li ste ispali iz čamca ili ste uskočili u vodu zabave radi, postoje dve tehnike. Prva je takva da ste vi na ledjima, nos i stopala ka nebu sa podignutom glavom tako da možete da vidite kuda idete. Noge uvek okrenute nizvodno sa blago povijenim kolenima. Na ovaj način ukoliko dodjete u dodir sa stenom, možete koristiti vaše noge i ruke da apsorbujete udarac i odgurnete se od stene. Ruke moraju biti sa strane, kako biste mogli da upravljate svojim kretanjem. Momci, obavezno držite spojene noge. Ako udarite o stenu raširenih nogu, splavari to zovu “romansa sa stenom”. Druga plivačka pozicija je na stomaku, što bolja imitacija Majkla Felpsa ili Milorada Čavića. Usmerite se ka odredištu (prema obali) i plivajte dok se ne nadjete izvan reke. Vaš vodič će vam najbolje objasniti plivačke pozicije u toku uvodne obuke.
8. Slušajte dobro vašeg vodiča (skipera) u toku bezbednosne obuke i na vodi

Ukoliko imate dobrog skipera, koji dobro poznaje tok kojim putujete, šanse su da poznaje svaku podvodnu stenu i svaki buk tako da vam se nalet na stenu nikad neće desiti. Iskusan skiper je istreniran da zna tačno kako da se ponaša u svakoj situaciji na vodi. Slušajte ga pažljivo i koncentrisano tokom celog puta

9. Bez panike!
Panika je traćenje vremena.
10. Uživajte u aktivnom odmoru u prirodi!

Originalni članak: http://tara-rafting.com/10-saveta-za-bezbedan-rafting/